13 október 2022

Citlivá pleť? Tu je 5 spôsobov, ako sa o ňu starať!

Citlivá pleť? Tu je 5 spôsobov, ako sa o ňu starať!

Podráždenie, štípanie, začervenanie, svrbenie, pocit “ťahania” kože. To je len niekoľko ťažkostí, ktoré prináša citlivá pokožka.

Hyperreaktivita pleti, vrodená, alebo prítomná len v určitých špecifických obdobiach nášho života, je nadmernou reakciou epidermy na vonkajšie podnety.

Jej príčina? Zvyčajne zníženie funkcie bariéry pokožky.

Tým sa epiderma stáva citlivejšia a je viac vystavená dráždivým faktorom. Okrem toho existujú ďalšie príčiny, spojitosti, ako napríklad používanie nevhodných kozmetických prípravkov, stres a nezdravý životný štýl. Citlivá pleť prináša množstvo nepríjemností, ale existuje niekoľko trikov, ktorými ju môžete “držať pod kontrolou”. Tu je 5 spôsobov starostlivosti o ňu!

1. Sme to, čo jeme.
Nasledujte diétu bohatú na vitamíny, obzvlášť vitamín C, ktorý pomáha posilňovať kapiláry, voľnú cestu majú teda čerstvé šťavy, citróny a kiwi! Vynikajúce sa tiež ukazujú prírodné rastlinné oleje, čerstvá zelenina, sušená zelenina a strukoviny a pohánka, bohaté na vitamín PP. Nikdy nesmú chýbať čučoriedky, skutoční spojenci krásy pokožky. Vyhýbajte sa fajčeniu, aktívnemu aj pasívnemu, a ak sa dá, obmedzte užívanie kávy a alkoholu. Vystríhajte sa všetkých jedál, ktoré zaťažujú organizmus (ako vyprážané a príliš korenisté pokrmy). A nezabúdajte piť dostatok vody!

2. Nie stresu!
Je už všeobecne známe, že stres je pre náš organizmus škodlivý. A to platí obzvlášť pre tých, ktorí majú citlivú pokožku. Nezdravý životný štýl môže navyše viesť ku kožnej hypereaktivite. Preto je indikované žiť pokojne. Naučte sa ukrojiť si pre seba chvíle odpočinku aj počas dňa a doprajte si každú noc minimálne 7 hodinový spánok.

3. Čistenie & Hydratácia.
Môže sa to zdať samozrejmosťou, ale citlivá pokožka potrebuje čistenie rovnako ako akýkoľvek iný typ pleti. Je obzvlášť dôležité znova posilniť jej funkciu bariéry a počiatkom je práve starostlivé pravidelné čistenie. Lepšie je vyhýbať sa peelingom, používať čistiace mlieko, prípadne micelárnu vodu. Následne, po očistení pleti, môžete siahnuť po bezalkoholovom toniku, ktoré tonifikuje, ako vraví aj jeho názov, pokožku a dodáva jej pocit príjemnej sviežosti. Pozor pri sušení. Keď triete uterák po tvári, riskujete, že sa ešte zhoršia prejavy citlivej pokožky. Je lepšie jemne uterák prikladať bez pretierania. Ak je Vašim cieľom ukľudniť hyperreaktívnu pokožku, aj hydratácia zohráva dôležitú úlohu, pretože upravuje rovnováhu vody obzvlášť vo vrchnej vrstve epidermy. Je teda vhodné použiť hydratačné a vyživujúce pleťové krémy a prírodné oleje. A nezabúdajte, že v noci sa pokožka regeneruje a preto je pred spaním dôležité používať prípravky určené na noc.

4. Chráňte sa!
Aj keď citlivá pokožka býva často genetickým problémom, môže sa jej stav zhoršiť pôsobením rôznych vonkajších faktorov, ako sú napríklad drsné atmosferické vplyvy, smog, nadmerné vystavenie sa slnku. Netrávte veľa času v príliš vykúrenom prostredí alebo v nadmerne klimatizovaných priestoroch, chráňte si vždy pokožku tváre pred UVA a UVB lúčmi špecifickým ochranným krémom.

5. Pre každý typ pleti vlastný kozmetický prípravok.
Ak máte citlivú pleť, odporúčame Vám používať kozmetické prípravky navrhnuté špeciálne pre tento typ pokožky. Tieto produkty sú vyrobené pre minimalizáciu rizík vzniku alergií a obsahujú adekvátne neagresívne účinné zložky. Používajte krémy a odličovacie prípravky s obsahum harmančeka, nechtíka, ginka a červeného viniča. Tieto zložky pomáhajú upokojiť pokožku a ochrániť ju pred nepríjemnými pocitmi svrbenia a začervenania. L'Erbolario Vám ponúka účinné riešenie: líniu Delicalma s obsahom organických zložiek. Obsahuje exkluzívny patentovaný komplex Delicalma (Taliansky patent n°0001429830) navrhnutý pre citlivú pleť. Okrem toho jej zložky sú certifikované COSMOS ORGANIC (COSMetics Organic Standard). A nezabúdajme, že všetky kozmetické prípravky L'Erbolario sú označované indikáciou “7 kovov”. To znamená, že monitorujeme obsah 7 ťažkých kovov (nikel, chróm, kadmium, olovo, ortuť, arzén a antimón) v každej šarži každého nášho prípravku pre minimalizáciu rizík vzniku alergie a tým na ochranu veľmi citlivej pokožky.

L'Erbolario

La naturale bellezza 100% italiana

DANBIK s.r.o.

83151 Kadnárova 51 Bratislava

Tel. +421910193910

lerbolario@naturotheka.sk

GMO Free
Odjakživa priatelia zvierat
7 testovaných kovov

Kontrola obsahu 7 kovov* na minimalizáciu rizík vzniku alergických reakcií a tým aj ochranu pre veľmi citlivú pokožku. *Nikel, olovo, arzén, kadmium, ortuť, antimón a chróm.

Neobsahuje zložky živočíšneho pôvodu.

Neobsahuje zložky
živočíšneho pôvodu.

Balené do papiera FSC®

Balené do
papiera FSC®

Dermatologicky testované

Dermatologicky
testované