6 March 2022

Niečo o fialke

Niečo o fialke

Pri plachom kvitnutí fialky sa zdá, akoby sa príroda obliekala do slávnostného šatu. Nežný drobný kvietok skrytý medzi listami uprostred tichého pokojného tieňa lesa oživuje okolitú zeleň svojou jemnou pestrosťou. Po francúzsky nazývaná „pensée“, v preklade myšlienka, fialka trojfarebná v jedinej korunke harmonicky združuje niekoľko farebných tónov. Práve preto sa s jej menom spája najvyššia schopnosť človeka, myslenie, schopné sprostredkovať a vytvoriť ideálnu rovnováhu medzi vášňami a rozmanitými myšlienkami ukrytými v ľudskom duchu. Rovnako hanblivo kvitne fialka voňavá, keď jej malé kvietky rafinovaných modro fialových odtieňov vykúkajú z trávnatých jarkov a živých plotov a šíria navôkol svoju intenzívnu opojnú vôňu. Spontánny pôvab a elegancia fialiek boli uznávané už od čias starovekých Grékov a Rimanov, ktorí ju považovali za trvácnu rastlinu. Jej samotný názov, ako aj jeho archaická forma „Vivuola“ pochádza zo slovesa „vive“ teda žiť, čo konkrétne znamená prekonať útrapy zimy, každý rok znovu rozkvitnúť a obnoviť svoju spontánnu krásu. 

Príbeh fialky

Taká nežná, taká milovaná... fialka bola vždy stredobodom nespočetných legiend a príbehov, ktoré odzrkadľujú jej prirodzený pôvab. Podľa gréckej báje ju vytvoril boh Jupiter, keď musel premeniť nádhernú nymfu Io, do ktorej bol šialene zamilovaný, na jalovicu, aby ju ukryl pred žiarlivou manželkou Juno. Preto pre milovanú Io stvoril kvet, ktorým by sa mohla živiť, fialku voňavú. Tento kvet si taktiež vybral Shakespeare ako motív svojej hry Sen noci svätojánskej, v ktorej fialka vystupuje ako čarovný kvet lásky, vďaka ktorému vidieť, no neznamená to vidieť pravdivo.

Fialka v sebe ukrýva mnoho prenesených významov. Symbolizuje úprimnosť, nevinnosť a predovšetkým romantickú lásku. Podľa legendy šíp vystrelený Amorom dopadol na tento drobný kvietok a urobil z neho predzvesť láskyplných citov. 

Dokonca i dejiny sú späté s kvetom fialky. Keď sa Joséphine de Beauharnais stretla s Napoleonom, daroval jej kytičku fialiek, ktorú nosila ako ozdobu na šatách. Napoleon si tento kvet osvojil a Bonapartisti si ho potom zvolili za svoj symbol, na rozdiel od ľalie Bourbonovcov. A najvýraznejší impulz, ktorý podporil pestovanie fialiek, dala Mária Lujza Habsburská, keď sa stala vojvodkyňou z Parmy a začala vyzdvihovať túto rastlinu vďaka Napoleonovej prvej manželke. Sladká fialka,  často oslavovaná básnikmi a maliarmi, hrala hlavnú úlohu dokonca aj v umení, pretože jej prirodzená jednoduchosť vždy fascinovala tie najcitlivejšie duše.

Od staroveku boli kvety fialky veľmi dobre známe a bežne používané pre ich pozoruhodné čistiace účinky. A nielen to. Vergílius a Plínius označili kvety fialky za obľúbené u včiel na vytvorenie vynikajúceho a prospešného medu. Plínius tiež odporúčal nosiť venček z fialiek na prevenciu závratov a bolestí hlavy. Homér tvrdil, že Aténčania používali fialku „na zmiernenie hnevu“. V ľudovom liečiteľstve sa fialka zvykla používať na „čistenie krvi“ a podporu látkovej výmeny. Fialka trojfarebná, u nás tiež známa ako sirôtka, bola kedysi obľúbenou ingredienciou na prípravu nápojov lásky.

Nádhera s fialovými odleskami

Fialka voňavá (Viola odorata L.) a fialka trojfarebná (Viola tricolor L.) patria do čeľade fialkovitých (violaceae). Fialka voňavá je u nás voľne rastúca bylina. Z jej podzemkov vyrastajú tenké korienky a mnohopočetné nadzemné zakoreňujúce výhonky. Drobné zúbkovité listy vychádzajú z prízemnej ružice, majú dlhé stopky, srdcovitý tvar. Na vrchnej strane sa pýšia drobnými chĺpkami. V našich končinách hanblivá fialka kvitne od marca do mája. Voňavé kvety tvorí päť lupeňov fialovo purpurovej farby so svetlými bázami. Plody nesú množstvo hnedých semien. Fialka trojfarebná je jednoduchá, nízka rastlinka, jej spodná časť sa plazí pri zemi, vrchná je vzpriamená. Jej spodná časť je rozkonárená s oválnymi vajcovitými kopijovitými, vrúbkovanými až zúbkovitými listami. Kvet má päť lupienkov, ich farby hrajú od modro-fialových tónov až po bielo-žltkavé. Plodom je oválna kapsula v zrelosti ponúkajúca mnohopočetné hnedé semienka.  

Podzemok fialky sa zbiera na jar a na jeseň, kvety čím skôr po rozkvete od marca do mája. Sušené časti sa uchovávajú v tme v sklených prípadne porcelánových nádobách. 

Použitie fialky

V súčasnosti sa fialka uplatňuje v ľudovom liečiteľstve a teší sa veľkej obľube v kozmetickom priemysle. Zo sušených kvetov fialky voňavej sa získava intenzívne voňajúci fialkový éterický olej pre výrobu parfumov. Z jej podzemku a ostatných častí sa získavajú účinné látky ako saponíny, glykozid, z ktorého sa získava metylsalicylát a alkaloid violín, ktorý môže vyvolávať zvracanie. Prípravkom z jej vňate a podzemku sa pripisujú schopnosti rozpúšťať hlien a podporovať vykašliavanie, teda pôsobiť expektoračne. Nálev a odvar sa môže tiež používať externe pri podráždeniach v ústnej dutine, pri zápaloch a popáleninách pokožky. Homeopatické prípravky z nadzemných častí fialky voňavej sa používajú pri zápaloch dýchacích ciest a pri reumatizme.

Vňať fialky trojfarebnej sa používa vnútorne aj zvonka pri ľahkých kožných ochoreniach s tvorbou lupín, vyrážok, svrbením a akné. Doposiaľ nie je známe, o aké účinné látky by sa toto pôsobenie mohlo opierať. V ľudovom liečiteľstve sa uznávalo, že vňať fialky trojfarebnej „čistí krv“ a zlepšuje látkovú výmenu. Tradične sa používala pri reumatických ťažkostiach, kataroch dýchacích ciest ako expektorans a pri prechladnutí so zvýšenou teplotou. Pozorované protizápalové účinky a schopnosť rozpúšťať hlieny sa pripisujú obsahu kyseliny salicylovej. V homeopatii sa fialka trojfarebná používa na liečbu svrbenia a pri zápaloch močových ciest. 

Fialka v kozmetike

Tradícia blahodarných účinkov fialky pokračuje dodnes vďaka výskumným laboratóriám L'Erbolario, ktoré z nádhernej fialky trojfarebnej a jemnej fialky voňavej získali vysoko účinné výťažky bohaté na aktívne zložky s cenným antioxidačnými a ochrannými vlastnosťami. Vďaka týmto účinným látkam, spolu s ďalšími rastlinnými zložkami, je receptúra línie Accordo Viola obzvlášť prospešná pre krásu pokožky celého tela. Prípravky línie Accordo Viola podporujú a zvýrazňujú prirodzenú krásu kože a pomáhajú jej v priebehu času uchovať rovnakú sviežosť a hebkosť ako lupene fialky. A navyše s ďalšou výhodou: pokožku pohladia a zahalia ju vôňou tak lákavou a nežnou, vôňou Accordo Viola.

L'Erbolario

La naturale bellezza 100% italiana

DANBIK s.r.o.

83151 Kadnárova 51 Bratislava

Tel. +421910193910

lerbolario@naturotheka.sk

GMO Free
Odjakživa priatelia zvierat
7 testovaných kovov

Kontrola obsahu 7 kovov* na minimalizáciu rizík vzniku alergických reakcií a tým aj ochranu pre veľmi citlivú pokožku. *Nikel, olovo, arzén, kadmium, ortuť, antimón a chróm.

Neobsahuje zložky živočíšneho pôvodu.

Neobsahuje zložky
živočíšneho pôvodu.

Balené do papiera FSC®

Balené do
papiera FSC®

Dermatologicky testované

Dermatologicky
testované