2 december 2021

Náš milovaný kalendár ako darček pre vás!

Náš milovaný kalendár ako darček pre vás!

ZOČI-VOČI SPIACEJ KOALE

Austrália, štát Viktória. Na ceste vedúcej medzi oceánom a okrajmi národného parku Great Otway National Park... Auto ide umiernenou rýchlosťou, predstavujúc cestujúcim každý meter krajiny. Kúsok ďalej, po pravej strane cesty, sa na vozovku kotúľa batôžtek. Auto pred ním zastavuje. Šofér vystúpi, prejde cez cestu, vezme kĺbko do náručia a jemne ho položí k najbližšiemu eukalyptu. Nevidno žiadne vydesenie, ani rozrušenie. Ako keby bolo častým zvykom zbierať kĺbka spadnuté na cestu a ukladať ich do bezpečia stromu. Oči, ktoré pozorujú scénu z nášho auta, sú očami umelca bláznivého do prírody. Nemajú žiadne pochybnosti. Zväzok, kĺbko, batôžtek je dospelá koala, strom je veľký exemplár eukalyptu.

Pre nás je všetko vypovedané. Oni vedia viac. Vedia, že jedným z mála druhov eukalyptov, ktorými sa živí koala, je jej obľúbený Eucalyptus viminalis. Vedia, že slovko "viminalis" je odvodené od "vimine" označujúceho prútie, vŕbu. Domorodí Austrálčania používali jeho listy na pletenie košíkov, vedia tiež, že z jeho kmeňa vychádza sladká manna, príjemná pre podnebie úst, a jeho drevo bolo užitočné pre bojovníkov, ktorí z neho vyrezávali štíty. Samé dôležité vlastnosti, ktoré by však nemuseli zaujímať mierumilovnú koalu, ktorá sa živí výlučne listami.

Listy viminalis sú elegantné a toxické, ako listy akéhokoľvek iného eukalyptu. Prečo uprednostňuje tento strom, na ktorom trávi celú svoju existenciu, nebude to pre jeho hľuzu? Ide o objemné zhrubnutie koreňovej koruny, obsahujúce zásoby škrobu, ktoré pri absencii fotosyntézy môžu podporovať rast a chrániť kmeň pred agresiou ohňa. Samozrejme, veľa závisí od intenzity požiaru. Utíšená zásobou lístia a chránená pred hrozbou ohňa môže uvoľnená koala bez toho, aby vypila čo len kvapku vody (to znamená jej názov v rodnom jazyku Dharug), spokojne zaspať. A aj spadnúť z konára...

Na pamiatku všetkých obetí, rastlín, zvierat, ľudí, počas deviatich mesiacov horiaceho šialenstva.

jún 2019 – marec 2020

Sandro Fusina

Akcia platí online do vypredania zásob.
Bezplatný kalendár a prípadne aj diár budú umiestnené mimo darčekovej krabičky, ak ste si zvolili darčekové balenie L'Erbolario. Kalendáre a diáre na rok 2022 sú dostupné aj v predajniach L'Erbolario do rozdania zásob a u našich najlepšie zásobovaných predajcov, v závislosti od dostupnosti a podľa uváženia predajcu.

L'Erbolario

La naturale bellezza 100% italiana

DANBIK s.r.o.

83151 Kadnárova 51 Bratislava

Tel. +421910193910

lerbolario@naturotheka.sk

GMO Free
Odjakživa priatelia zvierat
7 testovaných kovov

Kontrola obsahu 7 kovov* na minimalizáciu rizík vzniku alergických reakcií a tým aj ochranu pre veľmi citlivú pokožku. *Nikel, olovo, arzén, kadmium, ortuť, antimón a chróm.

Neobsahuje zložky živočíšneho pôvodu.

Neobsahuje zložky
živočíšneho pôvodu.

Balené do papiera FSC®

Balené do
papiera FSC®

Dermatologicky testované

Dermatologicky
testované