25 February 2023

Niečo o kamélii

Niečo o kamélii

Kamélia (Camellia) je rod dvojdomých rastlín z čeľade čajovníkovité (Theaceae). Rod kamélia je bežne známy ako čajovník, pretože sa jeho listy používajú na výrobu jedného z najpopulárnejších nápojov na svete. Zahŕňa vyše 200 rôznych druhov rastlín, ktoré sa líšia v závislosti od veľkosti, tvaru listov a farby kvetov ale aj od spôsobu použitia, odolnosti voči mrazu. Druhy kamélií stále pribúdajú, pretože sa neustále šľachtia nové.

Medzi najznámejšie druhy kamélií patrí kamélia japonská (Camellia japonica). Je vždyzelená rastlina s lesklými tmavozelenými listami, narastá do veľkosti malého stromu. Je typická ružovými, prípadne červenými a bielymi kvetmi, ktoré kvitnú skoro na jar. Niektoré odrody nesú aj dvojfarebné kvety.

Čajovník čínsky alebo kamélia čínska (Camellia sinensis, Thea sinensis) je takisto vždyzelený ker alebo malý strom. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a dnes sa pestuje v mnohých odrodách v trópoch, subtrópoch a v teplých krajinách mierneho pásma celého sveta. Dorastá do výšky 5 až 15 metrov, ale často sa kvôli jednoduchšiemu pestovaniu strihá do výšky 1 metra. Má silný koreň, jeho kvety bývajú žltobiele, veľkosti 2,5 až 4cm v priemere a pýšia sa 4 až 8 okvetnými lístkami. Rozlišujeme dva hlavné poddruhy používané pre prípravu čaju: čínsky čaj (Camellia sinensis var. Sinensis) a indický alebo asamský čaj (Camellia sinensis var. Assamica). Biely, zelený čaj, oolong, pu-erh a čierny čaj sa vyrábajú z toho istého druhu, ale pre dosiahnutie rôznej úrovne oxidácie sa spracovávajú rôznymi spôsobmi.

Kamélia olejná (Camellia oleifera) dorastá do výšky 5 až 7 m a pýši sa bielo kvitnúcimi kvetmi. Z jej vždyzelených listov sa lisovaním vyrába olej, ktorý sa používa v liečiteľstve, kozmetike a aj v ázijskej kuchyni.

Oleje z častí čajovníka, teda kamélie, sa často používajú v kozmetických produktoch ako pleťové krémy, šampóny a balzamy na vlasy. Sú bohaté na antioxidanty, vitamín E, mastné kyseliny a veľa ďalších látok, ktoré sú prospešné pre pokožku. Olej takisto pomáha udržiavať dostatočnú hydratáciu pokožky, redukovať vrásky, zlepšovať elasticitu pokožky a zabraňovať jej starnutiu. Olej z kamélie je tiež účinný pri predchádzaní vzniku pigmentových škvŕn a zmierňovaní akné. V kozmetických výrobkoch sa takisto často používajú kvety kamélie, ktoré sú bohaté na karotenoidy. Tie chránia pokožku pred voľnými radikálmi a slnečným žiarením, udržiavajú pokožku vláčnu.

L'Erbolario

La naturale bellezza 100% italiana

DANBIK s.r.o.

83151 Kadnárova 51 Bratislava

Tel. +421910193910

lerbolario@naturotheka.sk

GMO Free
Odjakživa priatelia zvierat
7 testovaných kovov

Kontrola obsahu 7 kovov* na minimalizáciu rizík vzniku alergických reakcií a tým aj ochranu pre veľmi citlivú pokožku. *Nikel, olovo, arzén, kadmium, ortuť, antimón a chróm.

Neobsahuje zložky živočíšneho pôvodu.

Neobsahuje zložky
živočíšneho pôvodu.

Balené do papiera FSC®

Balené do
papiera FSC®

Dermatologicky testované

Dermatologicky
testované